Garnki ze stali nierdzewnej - jak o nie dbać?

Garnki z tego materiału, mimo swojej trwałości, również wymagają pielęgnacji. Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu możemy znacznie wydłużyć ich żywotność. Poniżej przedstawię kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne kiedy korzystamy z garnków ze stali nierdzewnej:

  • Zaraz po zakupie, przed pierwszym użyciem powinniśmy umyć je w ciepłej wodzie, do której dodajemy odrobinę płynu do naczyń. Po takim zabiegu i wysuszeniu garnków należy zagotować w nich wodę.

  • Absolutnie nie wolno zalewać rozgrzanych naczyń zimną wodą, trzeba poczekać aż ostygną.

  • Przy myciu najlepiej jest wykorzystywać miękką stronę gąbki.

  • Jeśli jedzenie przywarło i nie chce zejść, wystarczy namoczyć garnek, po czasie uda się go wyczyścić bez problemu.

  • Możliwe, że w trakcie użytkowania na spodzie naczynia pojawią się ciemne plamy, usunąć je można za pomocą środka do czyszczenia stali nierdzewnej.

  • Natomiast jasne plamy najłatwiej usunąć korzystając z octu lub kwasku cytrynowego, rozcieńczonego z odrobiną wody.

  • Niewskazane jest używanie mocnych detergentów do czyszczenia garnków.

  • Gdy umyjemy naczynia należy je osuszyć, dobrze sprawdza się w tym celu ręcznik papierowy.

  • By zabezpieczyć ich powłokę można natrzeć ją olejem spożywczym, dzięki temu powstanie na niej warstwa ochronna.

  • Wkładając garnki do zmywarki, powinniśmy umieścić je w innej komorze niż wyroby ze srebra.

Nalot wytwarzający się wewnątrz naczyń to osadzające się składniki mineralne z gotowanej wody, nie są one szkodliwe. Jeśli chodzi o pielęgnację garnków, powyższe wskazówki powinny zapewnić naszym garnkom długie życie, ale co jeśli chodzi o samo gotowanie? Tutaj też należy przestrzegać kilku zasad. Garnek powinien stać centralnie na źródle ciepła a jego rozmiar powinien być dopasowany do rozmiaru palnika, na którym go umieszczamy. Na kuchenkach gazowych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy płomień nie wychodzi na ściany i rączki naczynia gdyż może to spowodować jego odbarwienia. Soli powinniśmy dodać dopiero gdy woda się zagotuje, nie należy sypać jej do wody zimnej lub pustych naczyń - prowadzi to do korozji. Nagrzewanie pustych garnków jest wysoce niewskazane. Przechowywanie żywności w garnkach nie jest dobrym pomysłem, lepiej przełożyć ją do plastikowych pojemników.

Jeśli korzystasz z garnków w piekarniku, nie przekraczaj temperatury 180⁰C, może powodować to przebarwianie się naczyń. Gęste potrawy powinniśmy często mieszać żeby nie przypalały się niszcząc tym samym powłokę garnka. Mając w pamięci powyższe wskazówki, nasz zestaw garnków ze stali nierdzewnej powinien nam służyć długo i bez problemowo.

Garnki ze stali nierdzewnej cała oferta >

Tagi:

Tematyka: Porady Od

Filip Kolańczyk