Prawidłowy sposób przechowywania żywności to recepta na wydłużenie czasu jej świeżości, polepszenie smaku produktów i zmniejszenie problemu  marnowania jedzenia. Czy wiesz jak odpowiednio ją przechowywać?

 

Pomidory- najlepiej, aby przechowywane były na blacie kuchennym, gdzie dojrzeją, staną się soczyste i po prostu pyszne. 

Papryka- sposób przechowywania identyczny jak w przypadku pomidorów. Im bardziej dojrzała jest papryka, tym więcej zawiera witaminy C.

Szczypiorek, koperek, natka pietruszki- najlepiej, jeśli zużyte zostaną bezpośrednio przy przygotowywaniu posiłków. Jeśli na koniec zostanie nam odrobina tych warzyw, możemy włożyć je do szklanki z zimną wodą i użyć na następny dzień. Kiedy mamy ich większą ilość, możemy je zamrozić.

Ziemniaki- najlepszym pomieszczeniem do przechowywania ziemniaków jest piwnica. Nie każdy jednak ją posiada, więc najlepiej kupować odpowiednią ilość ziemniaków, którą od razu ugotujemy. Nie powinniśmy trzymać ziemniaków w lodówce, ponieważ zawierają dużo skrobi, która przekształca się w cukier prosty i ziemniaki stają się słodkie. W temperaturze pokojowej zaczynają kiełkować.

Kasze, mąka, sól, produkty suche- powinny być przechowywane w ciemnym, suchym miejscu, np. wewnątrz kuchennej szafki. Do soli najlepiej wrzucić kilka ziarenek ryżu, który wchłonie z niej wilgoć.

Miód- prawdziwy miód w chłodnej temperaturze krystalizuje się. Lepiej go jednak trzymać w zaciemnionym miejscu.

Kremy orzechowe, czekoladowe itp.- ze względu na zawartość tłuszczów po otwarciu powinniśmy przechowywać je w lodówce.

Oliwa- musi stać w ciemnej butelce, nie może być trzymana na słońcu, ani w lodówce, ponieważ stanie się mętna i gęsta.

Chleb- blat kuchenny, chlebak, to odpowiednie miejsce dla pieczywa. W lodówce po prostu stwardnieje.

 

Pojemniki do przechowywania żywności znajdziecie tutaj: http://www.adacor.pl/przeznaczenie/do-przechowywania.html

Tematyka: Porady Od

Aleksandra Burda