Chyba nie ma kuchni, w której nie znajduje się chociaż jedna patelnia. Jest to wręcz konieczny przyrząd do przygotowywania dań. Znajdziemy przeróżne rodzaje, ale najważniejsza jest powłoka, która pokrywa patelnię. Do wyboru mamy powłokę tytanową, ceramiczną, żeliwną i najbardziej popularną powłokę teflonową. Każda z powłok pod wpływem temperatury wchodzi w reakcję z żywnością, która znajduje się na patelni. Czy wszystkie są dla nas bezpieczne? Dowiedz się jak prawidłowo używać patelni, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

 

Patelnie teflonowe- najpopularniejszy rodzaj patelni. To właśnie na nich bez użycia tłuszczu możesz usmażyć potrawy. Teflon sprawia, że potrawy nie przywierają do patelni, więc nie wymaga się smarowania ich tłuszczem. Teflon niestety bardzo łatwo się rysuje, co wymaga od nas używania odpowiednich drewnianych, bądź silikonowych akcesoriów. Uszkodzona powłoka teflonowa niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie poprzez związki, które przedostają się do pożywienia. Na szczęście sam teflon, jeśli nie jest podgrzewany powyżej 260°C nie zagraża naszemu zdrowiu.

 

Patelnie tytanowe- choć swoje kosztują, są jednymi z najbardziej wytrzymałych patelni. Do powłoki tytanowej nie przywiera jedzenie, bardzo dobrze przewodzi ciepło, w przeciwieństwie do powłoki teflonowej tytan jest odporny na zarysowania, a potrawy przyrządzane na takiej patelni zachowują swój smak i składniki odżywcze.

 

Patelnie żeliwne- są trwałe i bardzo odporne na wysokie temperatury. Można w nich smażyć żywność w każdej temperaturze. Natomiast ich wadą jest to, że nagrzewają się bardzo długo i niestety są ciężkie. Powoli patelnie żeliwne odchodzą w zapomnienie, a szkoda, bo związki jakie wydzielają się podczas smażenia w wysokiej temperaturze są bardzo korzystne dla zdrowia osób z chorobami serca i niedokrwistością.

 

Patelnie ceramiczne- są dość popularne, można na nich smażyć potrawy bez dodawania tłuszczu, ich powłoka jest trwała, nietoksyczna oraz odporna na wysokie temperatury- nawet do 450°C.

 

Wybierz odpowiednią dla siebie patelnię z naszego asortymentu: http://www.adacor.pl/kuchnia/gotowanie/patelnie.html.

Tematyka: Porady Od

Aleksandra Burda